Právě vyšlo

Petardy

7. 6. 2013, 14:19 | Diskuze (0)


Pyrotechnika Olomouc

10. 6. 2013, 15:04 | Diskuze (0)


Pyrotechnika Jihlava

10. 6. 2013, 15:04 | Diskuze (0)


navigation iconNacházíte se: pyrotechnika.org » Pyrotechnika IV. třídy
Nabídka zboží

Pyrotechnika IV. třídy poradna

Celkem příspěvků v poradně: 1

Zavoláme Vám

Pyrotechnika IV. třídy

Pyrotechnika IV. třídy

7. 6. 2013, 14:39

Zábavní pyrotechnika, jako jsou petardy, kulové pumy, římské svíce či domácí ohňostroje, patří neodmyslitelně ke každé velké oslavě. Kromě shora zmíněných pyrotechnických výrobků první a druhé třídy nebezpečnosti jsou na trhu i výrobky třetí a čtvrté třídy vyhrazené pouze profesionálům. Které to jsou? Na tuto otázku se pokusím odpovědět v následujícím odstavci.

Lékař, nebo údržbář?

Zakázané ovoce vždycky nejlíp chutná, a tak snad každý z nás snad někdy vyzkoušel anebo byl v pokušení vyzkoušet i takovou pyrotechniku, která nebyla určena do jeho rukou. To však, nechceme-li spáchat atentát či rovnou hromadnou sebevraždu, pak bychom něco podobného neměli zkoušet s pyrotechnikou čtvrté třídy. Když ležíme v nemocnici, také se raději necháme operovat od lékaře než od údržbáře, který o jednoduchých i složitých operacích slyšel při opravách topení.

Odpaluji, odpaluješ, odpalujeme…ale co odpalovat smíme?

Již od dob staré Číny patří zábavní pyrotechnika 4. třídy ke všem velkým oslavám. Jak si můžeme přečíst na serverech specializovaných obchodů, zábavní pyrotechniku můžeme rozdělit do čtyř a od roku 2010, kdy vyšel nový zákon, do tří kategorií. Pyrotechnické výrobky spadající do první kategorie mohou bez problémů používat i děti, pyrotechnika druhé třídy patří do rukou pouze dospělým. Existuje však i ještě třetí a čtvrtá třída, do níž můžeme zařadit nejen profesionální kulové pumy, ale i profesionální ohňostroje. Profesionální se jim říká, protože patří do rukou proškoleného profesionála, nikoli neproškoleného amatéra.

Na odbornou práci patří odborníci

Vyhláška ČBÚ stanovuje, že zábavní pyrotechniku III. a IV. třídy může kupovat pouze osoba vlastnící průkaz odpalovače ohňostrojů a pouze ta s ní může také manipulovat, tedy ji odpalovat. Některé prodejny mohou po člověku kupujícím zábavní pyrotechniku IV. třídy požadovat oskenovaný průkaz anebo originál tohoto průkazu. Otázka tedy zní: Co mám udělat pro to, abych průkaz získal? Ze všeho nejdříve je třeba absolvovat odborné praktické a teoretické školení a složit odbornou zkoušku. Webové stránky firem a školicích středisek vám poskytnou informace, za jakých podmínek se můžete školení pro pyrotechniku 4. třídy zúčastnit. Vypíchněme tedy alespoň ty nejdůležitější. První a základní podmínkou je plnoletost a bezúhonnost, dále pak osvědčení o zdravotní způsobilosti. Samozřejmostí by mělo být předepsané vybavení a fotografie na občanský průkaz. Nemá-li se oslava, jejíž korunou by měl být ohňostroj IV. třídy, změnit v tragédii, pak volejte lékaře nikoli údržbáře.
Zobrazení: 60826 Hodnocení:Poslední názory
celkem komentářů: 0
diskuze

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/clients/client551/web1679/web/app/tpl/sloupec_reklama.php on line 20 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/clients/client551/web1679/web/app/tpl/sloupec_reklama.php on line 20
14 600,- Kč
Detail
6 447,- Kč
Detail